2016 Tournament Results

First Place: 59 Marty Young Harold Moore Tommy Hughes George Mann
Tied Second Place: 60 Lee Rarden Elic Jones Jimmy Clem Gary Horne
Tied Second Place: 60 Troy Woody Jim Palmer Monty Owens Howard Hazelwood
Tied Second Place: 60 Branden Dempsey Tom Dobson Wallace Fawbush Paul Hiser
.
Individual Net
May 30
Place Flight 1 Flight 2 Flight 3 Flight 4
First Seth Dawson Brandon Dempsey Steve Johnson Eric Miles
Second Jeff Strange Bill Burleson Allen Young Steve Dawson
Third Nick Wilkins Eddie Sullivan Tom Riffe Mark Harrod
Fourth Mike Rodges Danny Bailey Stewart Willis Paul Hampton
Fifth Brad Reynolds Keith Ritchie Jon Wiard Darrell Green
.
Derby Day Special
May 7
1st Scramble (61)SCP Scott Schepens Dennis Roush Jim Palmer Howard Hazelwood
2nd Scramble (61) Seth Dawson Mike Rodgers Wallace Fawbush Donnie Rodgers
1st Pink Ball (80) Sean Rodgers Bill Burleson Chuck Dempsey Mark Haarrod
2nd Pink Ball (82)SCP BJ Hurst Bob Newton Raymond Casey Paul Hampton
1st Combine (142) Todd Combs Alan Smith Jim Beirne Bod Etherington
2nd Combine(144) Gary Holbert Donnie Cloud Rich Estes Bill Bell
.
4 Man Team, 3 Net Scores
May 21
Flight 1
1st Jack Conway Chad Wiard Tommy Hughes Allen Young
2nd Wallace Fawbush Ray Jones Chuck Dempsey Branden Dempsey
3rd Jon Aydt Terry LaFaontaine Bill Bell Scott Schepens
4th Todd Combs Seth Dawson Gordon Adkins Stewart Willis
5th Rex Fowler Dennis Roush Raymond Casey Marty Young
6th Jon Tandy David Dean Doug Marshall Stephen Fowler
All teams results
.
4 Man Team 4 Net Scores
Replaced
Flight 1
1st
2nd
3rd
Flight 2
1st
2nd
3rd
.
Member\Member
June 11-12
Place Flight 1 Flight 2
1st Stewart Willis and Jeff Strange Chad Wiard and Paul Hampton
2nd Terry Thompson and Rich Eversman John Holbert and Richard Estes
3rd Chuck Dempsey and Brandon Dempsey Wallace Fawbush and Ray Jones
4th Tom Riffe and Mark Coleman Guy Zeigler and John Hodgkin
5th Jack Conway and Allen Young Ernie Stallard and Steve Bolin
6th Donnie Cloud and Jimmy Caudle Terry Magel and Steve Johnson
.
Match Play
July 2 through July 10
.
Classic
July 4
Place First Flight Second Flight Third Flight Fourth Flight Fifth Flight
1st Jack Conway (35) (tie)Brabdon Dempsey and Danny Bailey (37)) (tie) Raymond Casey and Jon Wiard (36) Ernie Stallard (39) Larry Dukes (44)
2nd Bj Hurst (36) Tommy Hughes (44) Tom Grissom (45)
.
match_play
July 2 through July 10
Results
.
Two Man Net
July 16
Place Division 1 Division 2
1st Bill Bell and Scott Schepens Steve Redmon and Bennie Thurman
2nd Tom Riffe and Mike Waldner Harold Moore and Grant Sudduth
3rd Rich Eversman and John Hodgkin Ricky May and Jimmy Todd
4th Marty Young and Danny Bailey Paul Hampton and Mark Harrod
5th Bert White and Danny Quire Bob Tillett and Eddie Riddle
.
Mixed Member/Member
July 30-31
Place Division 1 Division 2
1st Jeff and Joanna Strange Danny and Libby Courtney
2nd Jim Beirne and Robin Moore Larry Dukes and Debbie Wash
3rd Scott Marlin and Natalie Highley Bennie Thurman and Tammy McMichael
4th Jack and Patty Conway Barry Harrod And Donna Grimes
5th Stewart Willis and Susan Goins Ricky and Lee Ann May
6th Donnie and Elaine Cloud Dennis and Susan Rodgers
.
Club Championship
August 20-21

Results

* using USGA and KGA's recommended tie breaking method

.
Awards Scramble (Season Final)
September 24

Results