2014 Tournament Results

First Place:.......Nick Wilkins, Chuck Dempsey, Chad Wiard, Bob Karsner (61)
Second Place:...Joseph White, Jacob Vanderoort, Brian Staples, Bob Etherington (61)
Third Place:.....Bj Hurst, Danny Bailey, Bill Bell, George Pennington (62)
Fourth Place:...Tom Russell, Alan Smith, Lanny Walls, Les Rogers (63)
Fifth Place:......Elgie McFayden, Bert White, Dick Brown, Donnie Tingle, Gary Horne (64)

Individual Low Net
April 19
Place Finished Flight 1 Flight 2 Flight 3 Flight 4
First Gary Sharfe Bert White Don Fleming Donnie Tingle
Second Gary Smith Barry Harrod Les Larsen Bob Etherington
Third Mike Rodgers David Herrera John Hodgkin James Caudle
Fourth Ben Boggs Jimmy Clem Bill Bell Charles Donovan
.
Derby Day Pink Ball/Scramble
May 3
3-player Scramble (64) Sean Rodgers Jimmy Clem Raymond Casey Bob Etgerington
3-player Scramble (64) Gary Smith Chris Brooms Don Schierer Howard Hazelwood
1-player Pink Ball (79) Bert White Bob Newton Jason Murphy Bill Smith
1-player Pink Ball (79) Gary Smith Chris Brooms Don Schierer Howard Hazelwood
.
4 Man Team, 3 Best Ball
May 17
Division 1
1st Daivd Hicks Jon Tandy David Dean Doug Marshall
2nd LeMoyne Pilcher Grant Sudduth Elgie McFayden Gary Smith
3rd Todd Combs Jeff Strange Gordon Adkins Seth Dawson
4th Troy Woody Bert White Danny Quire Chris Brooms
Division 2
1st Terry Paig Alan Smith Wallace Fawbush Bob Robinson
2nd Nathan Cambell Rick May Tom Dobson Kevin Shipp
3rd Richard Eversman Gary LeMaster John Hodgkin Bob Tillett
4th Steve Bolin Ernie Stallard Harold Moore Mike Goins
.
4 Man Team Combined Net
May 26
Division 1
1st Monty Owens Tommy Hughes Chad Wiard Jack Conway
2nd Troy Woody Bert White Danny Quire Chris Brooms
3rd David Hicks David Dean Jon Tandy Doug Marshall
Division 2
1st Jim Ashcraft Howard Hazelwood David Herrera Don Mattingly
2nd Robert Arrowood Kelly Likins Barry Wise Danny Courtney
3rd Bob Sharfe Gary Sharfe Bennie Thurman Steve Redmon
.
Member\Member
June 7-8
Place Finished Division 1 Division 2
1st Jeff Strange and Seth Dawson Bill Bell and Chuck Demsey
2nd LeMoyne Pilcher and Richard Estes Rick Honican and Steve Bishop
3rd Doug Marshall and Jon Tandy Jeff and Jonathan MacDonald
4th Jack Conway and Chad Wiard Steve Redmon and Bennie Thurman
5th Gary and Bob Sharfe Wayne Sheffield and Darrell Green
.
Two-Man Net
June 21
Place Finished Division 1 Division 2
1st Seth Dawson and Chris Brooms Wallace Fawbush and Bob Robinson
2nd Chad Wiard and Jack Conway Raymond Casey and Marty Young
3rd Doug Marshall and David Dean Bob Sharfe and Gary Sharfe
4th David Hicks and Nick Wilkins Bill Smith and John Rice
5th Richard Eversman and John Hodgkins Paul Hampton and Mark Harrod
6th Gary Holbert and Joey Holbert
.
Classic
July 4
Championship Flight 1 Flight 2 Flight 3 Flight 4
1st David Dean Tom Riffe Raymond Casey Chuck Dempsey Donnie Rodgers
2nd Nick Wilkins LeMoyne Pilcher Bob Newton Keith McNeil Bill Bell
3rd Jim Thompson Danny Quire Scott Tippett Lanny Walls Paul Hampton
4th David Hicks David Herrera Dennis Roush Don Fleming Glenn Murphy
.
Match Play
July 5 through 13
Results

.
Mixed Member/Member
July 19-20
Place Division 1 Division 2 Division 3
1st Bob Sharfe and Kim Wooldridge Danny Quire and Tonya Courtney Gary Sharfe and Carol Wiard
2nd Jeff and Joanna Strange Bill Bell and Susan Goins Steve and Dawn Redmon
3rd Seth and Julie Dawson Jon and Sarah Tandy Terry Denny and Julie Ryan
4th Danny Baley and Connie Goins Jim Beirne and Debbie Wash Don and Rhonda Schierer
5th Mark and Teresa Coleman Bob and Billie Robinson Phillip Man and Charlotte Pyles
.
Club Championship
July 26-27

Results


Labor Day Scramblt
September 1

Results