2010 Tournament Results

First Place:.......Joseph White, Bill Bell, Llyod King, Jerry Webb, John Holbert, and Doug Sanderson
Second Place:...Jon Tandy, Harold Moore, Jack Conway, Bryan McCoy, Jeff MacDonald, and Alan Smith
Third Place:.....Steven Fowler, Don Tyre, Don Mattingly, Larry Watson, Paul Hiser, and Terry LaFontaine
Fourth Place:...Danny Bailey, Mark Coleman, Chuck Dempsey, Bob Detwiler, and Phillip Mann

Individual Low Net
April 17
First Second Third Fourth Fifth Sixth
Div 1 Jon Tandy David Herrera Joaeph White Kevin Whitaker Jeff Robinson Doug Marshall
Div 2 Harold Moore Kevin Shipp Gary Sharfe Barry Harrod Ron Ritter
Div 3 Don Mattingly John Yoshizawa Jimmy Clem Troy Woody James Karsner
Div 4 Eddie Duvall Chuck Dempsey Taylor Manley Robert Arrowood Glenn Murphy
Div 5 Steve Bishop Steve Dawson Benjamin Coleman Wayne Sheffield Steve Bolin
Div 6 Phillip Mann Bob Etherington Gary Horne Bill Smith
.
Derby Day Pink Ball/Scramble
May 1
(Cancelled)
1-player Pink ball
3-players Scramble
Pink Ball and Scramble
.
4 Man Team, 3 Best Ball
May 15
1st Net Blake Bolin Joseph White Bert White Eddie Riddle
2nd Net Chad Wiard Jack Conway Tommy Highes Elgie McFayden
3rd Net Steve Beers Vic Refalo Bob Robinson Alan Smith
4th Net Tim Fowler Stephen Fowler Lloyd King Troy Woody
5th Net Gary Sharfe Bob Sharfe Steve Redmon Bennie Thurman
6th Net Barry Wise Danny Courtney Rob Arrowwood Brian Butler
7th Net John Holbert James McCarthy Ron Ritter Howard Hazelwood
8th Net Martin Anderson Darrell Smith Jeff Roberts Jim Thompson
.
4 Man Team Combined Net
May 31
1st Net Jim Ashcraft Bill Bell David Herrera Don Mattingly
2nd Net Raymond Casey Rex Fowler Dennis Roush John Yoshizawa
2nd Net Jim Feck William Smith Bob Detwiler George Pennington
4th Net Rob Arrowood Brian Butler Danny Courtney Berry Wise
5th Net Gary LeMaster Rich Eversman Larry Branham Bob Tillett
6th Net Steve Redmon Bennie Thurman Gary Sharfe Bob Sharfe
7th Net Darrell Smith Martin Anderson Troy Woody Jeff Roberts
8th Net Steve Beers Vic Refalo Larry Prewitt Paul Hiser
8th Net Lanny Walls Jeff MacDonald Jonathan MacDonald Jason MacDonald
.
Member\Member
June 12-13
Division 1 Division 2
1st David Herrera and Don Mattingly (tied with) John Yoshizawa and Elgie McFayden Bill Bell and Chuck Demsey
2nd Bob Sharfe and Bennie Thurman
3rd Bob Newton and Russ Bledsoe Steve Redmon and Gary Sharfe
4th Vic Refalo and Ron Ritter (tied with) Todd Combs and Eric Bray Jim Ashcraft and Howard Hazelwood
5th Jeff MacDonald and James Caudle
6th Darrell Smith and Jeff Roberts
.
Two-Man Net
June 26
First Flight Second Flight
1st Ben Boggs and Tom Russell Brian Butler and Rob Arrowood
2nd Jeff Roberts and Darrell Smith Jim Ashcraft and Lewis Semones
3rd Bob Newton and Jim Rice Seth Dawson and Steve Dawson
4th (Tie): Don Mattingly and Dave Herrera;
Jim Cozine and Don Tyre;
Todd Combs and Eric Bray
Terry LaFontaine and Clyde Wiseman
5th (Tie) Gary Sharfe and Steve Redmon;
Jonthan MacDonald and Jeff MacDonald
6th
7th (Tie) Jeff Strange and Stewart Willis;
Neville White and Scott Tippett
Vic Refalo and Bob Robinson
8th Bob Karsner and Gary Horne
.
Classic
July 5
Flight 1 Flight 2 Flight 3 Flight 4 Flight 5 Flight 6
1st David Dean (tie) Barry Harrod
Scott Kinney
Tom Riiffe Seth Dawson Paul Hampton Jason MacDonald; 1st gross
Steve Bolin; 1st net
2nd (tie) Tom Russell
Jim Cozine
Joseph White
Lemoyne Pilcher Howard Hazelwood Billy Woodside Phillip Mann; 2nd gross
Bob Etherington; 2nd net
3rd (tie) Eddie Sullivan
Todd Combs
Danny Bailey
Raymond Casey Vic Refalo Steve Dawson
4th Jack Conway (tie) Lanny Walls
Mike Guffey
Paul Hiser
.
Match Play
July thru
(Results)

.
Mixed Member/Member
July 24-25
Division 1 Division 2 Division 3
1st Paul and Aggie Hampton 1st Mark and Debbie Wash 1st Dave Herrera and Tara Parker
2nd Chad and Connie Wiard 2nd Bert White and Barbara Terrell 2nd Kevin Whitaker and Carol Wiard
3rd James Johnson and Kelsey Lewis 3rd Bob Sharfe and Kim Wooldridge 3rd Mark Coleman and Teresa Southard
4th Scott and Megan Kinney 4th Larry and Shirley Dukes 4th Jack and Patty Conway
5th Rex Fowler and Becky Ebert 5th Larry and Kathy Branham 5th Todd Combs and Susan Spoonamore
.
Club Championship
August 7 - 8
Flights First Second Third Fourth Fifth
C'ship Rob Duff Bill Woolums Jon Tandy Jeff Strange Doug Marshall
First Scott Kinney Jon Aydt Todd Combs Kevin Shipp Ben Boggs
Second John Yoshizawa Gary Sharfe Jack Conway Jimmy Clem
Third Vic Refalo Danny Quire Chad Wiard Tommy Hughs and Jim Beirne
Fourth Bob Robinson Paul Hampton Bob Sharfe Neville White Larry Dukes
Fifth Jim Feck Mark Wash (first net)Alan Smith (second net)James McCarthy
.
Awards Scramble (Season Final)
September 25
1st Raymond Casey Steve Beers Steve Redmon John Holbert
2nd David Hicks Scott Tippett John Hodgkin JL Soyars
3rd Rex Fowler Jim Beirne Grant Sudduth Marvin Hedden