2009 Tournament Results


First Place:.....Gary Sharfe, Ben Boggs, Tom Eustace, and CJ Lohr; (60)
First Place:.....Jon Anydt, Scott Kinney, Cecil Hulette, and Brad Marston; (60)
First Place:.....Doug Marshall, Jim Beirne, Grant Sudduth, and Ron Ritter; (60)
Fourth Place:..Bill Burleson, Danny Bailey, Mike Guffey, and Terry LaFontaine; (61)

Individual Low Net
April 18
First Second Third Fourth Fifth Sixth
Div 1 Jon Aydt Drex Davis
Joseph White
Mike Beattie
Bill Burleson
Mark Coleman
Rob Duff
Gary Sharfe
Div 2 Harold Moore Larry Branham Jim Beirne
Dennis Rodgers
Bob Sharfe Danny Bailey (scpo)
Ron Ritter
Div 3 Colton Riggs Mike Guffey Darryl Blackwell
Larry Kincaid
Howard Hazelwood
Wayne Kays
Div 4 Tommy Hughes Danny Courtney
Jim McKenzie
Russ Bledsoe
Eddie Duvall
Tony Sheets
Div 5 Keith McNeil Coleman Whitaker Jim Feck Phillip Mann Steve Bishop
Bo Evins
.
Derby Day Pink Ball/Scramble
May 2
1-player Pink ball Mike Rodgers Lemoyne Pilcher John Holbert Scott Kays
3-players Scramble Tom Russell Bert White Jimmy Clem Gary Horne
Pink Ball and Scramble Jim Cozine Vic Refalo Bob Robinson John Yoshizawa
.
4 Man Team, 3 Best Ball
May 16
1st Net Mike Rodgers Steve Dawson Jimmy Caudle Tom Riffe
2nd Net Bill Bell David Herrera Chuck Dempsey Jon Sorrell
3rd Net Harold Moore John Yoshizawa Grant Sudduth Mike Guffey
4th Net Bill Trigg Mike Newton Larry Branham Gary Ison
5th Net Eddie Duvall Steve Redmon Gary Sharfe Bob Sharfe
6th Net Drex Davis Richard MacDonald Jeff MacDonald Jonathan MacDonald
7th Net Marty Young Dennis Roush Rex Fowler Raymond Casey
.
4 Man Team Combined Net
May 25
1st Net Jonathan MacDonald Jeff MacDonald Richard MacDonald Drex Davis
2nd Net Matt Wingate Blake Baker Sean Rodgers Mike Rodgers
3rd Net Darrell Green Steve Bishop Wayne Sheffield Rick Honican
4th Net Jimmy Clem Bob Newton Jim Rice Les Larsen
5th Net Danny Bailey Ron Ritter Tom Russell wayne Kays
6th Net Rob Duff David Hicks Jon Tandy Doug Marshall
7th Net Al Gordon Eric Miles Elgie McFayden Tyler Whittaker
.
Member\Member
June 6-7
Division 1 Division 2
1st Rex Fowler//Raymond Casey Ellery Etherington//James Johnson
2nd Jack Conway//Chad Wiard Blake Bolin//Steve Bolin
3rd Eddie Sullivan//Taylor Manley Steve Bishop//Rick Honican
4th Darrell Smith//Jeff Roberts Keith McNeil//Ron Ritter
5th Jim Thompson//Dennis Rodgers Jim Beirne//Larry Dukes
6th John Yoshizawa//Lemoyne Pilcher Steve Redmon//Eddie Duvall
7th Jimmy Caudle//Drex Davis
.
Two-Man Net
June 20
First Flight Second Flight Third Flight
First Bill Bell//David Herrera Harrod Moore//Mike Guffey Steve Redmon//Eddie Duvall
Phillip Mann//Gary Ison
Second Jim Cozine//Bill Burleson Steve Dawson//Mike Rodgers
Third Jon Tandy//Doug Marshall Chad Wiard//Jack Conway Larry Dukes//Jim Beirne
Wayne Kays//Russ Bledsoe
Fourth Raymond Casey//Rex Fowler Elic Jones//Danny Bailey
Jeff MacDonald//Jonathan MacDonald
.
Independence Day Classic
July 3
Flight 1 Flight 2 Flight 3 Flight 4 Flight 5
1st Gross Tom Russell David Herrera Ron Ritter Clyde Wiseman Glen Murphy
2nd Gross Jon Tandy Mark Coleman Raymond Casey Neville White Gary Ison
3rd Gross Rob Duff Jon Aydt Jack Conway Blake Baker Richard MacDonald
4th Gross Barry Harrod Vic Refalo Jim Ashcraft
5th Gross Jonathon MacDonald Steve Redmon

Flight 6
1st Gross: Terry LaFontaine
2nd Gross: Jim Feck
1st Net: Wayne Sheffield
2nd Net: Allan Slucher


Match Play
July 4 thru 12
(Results)

Mixed Member/Member
July 25-26
Division 1 Division 2 Division 3
1st Marty Young//Shirley Rodgers
Mike Rodgers//Julie Dawson
1st Elic Jones//Margaret Hanly 1st Wayne and Carolyn Sheffield
2nd 2nd Keith and Donna McNeil 2nd Danny and Tonya Courtney
3rd Ben Boggs//Denise Wentz
Scott and Megan Kinney
3rd Neville and Sherry White 3rd Larry and Shirley Dukes
4th 4th Lemoyne and Karen Pilcher 4th Steve and Dawn Redmon
5th Danny Bailey//Norma Wigglesworth 5th Howard Hazelwood//Shirley Wilhoite 5th Bob Sharfe//Gladys Brumback
Rick Honican//Pam Rhodes
Dusty and Mary Rhodes
.
Club Championship
August 22-23
Flights First Second Third Fourth
Championship Doug Marshall Bill Woolums David Hicks Rob Duff
First Darrell Smith Kevin Whitaker Jon Aydt Gary Sharfe
Second Ben Boggs Jim Thompson Bert White Barry Harrod
Third Vic Refalo Bob Detwiler Clyde Wiseman John Yoshizawa
Fourth Danny Courtney Howard Hazelwood Bob Robinson Jim Ashcraft
Fifth Eddie Duvall Jimmy Caudle Larry Dukes Steve Redmon
Sixth Wayne Sheffield Terry LaFontaine Steve Bolin (first net) Bob Karsner (second net)

Awards Scramble (Season Final)
October 3
1st Ron Ritter Bill Bell Larry Dukes
2nd David Herrera Jimmy Clem Bob Robinson
3rd Bill Burleson Dennis Roush Jim Beirne Gary Ison